Staroopatowska odkrywana na nowo

Od sierpnia ubiegłego roku w naszej parafii pracuje ks. Marian Łagód SAC. Zadaliśmy mu kilka ważnych pytań.

Redakcja: Księże Marianie, jak odnajduje się Ksiądz w naszej parafii? Wiele ma Ksiądz obowiązków?

Jak się odnajduję? Początki były trudne. W dniu przyjazdu do Radomia zabłądziłem nawet przy Staroopatowskiej. ;-) A tak serio – Radom jest moją ósmą Wspólnotą pallotyńską, w której posługuję jako kapłan. Nie znaczy to jednak, że już nic mnie nie może zaskoczyć. Każdą parafię odkrywa się na nowo – nowe obowiązki: nowa szkoła, posługa duszpasterska… Nowi ludzie uświadamiają mi, że ciągle mogę się czegoś nauczyć. W Parafii zajmuję się Ruchem Światło – Życie, zostałem przewodnikiem „Białej 11” i katechetą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Grzecznarowskiego.

Redakcja: Jaką refleksję na Wielki Post ma Ksiądz dla nas – mieszkańców Ustronia i Młodzianowa?

Nie będę oryginalny – „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament”. „Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty!” (Jl 2, 12-13). Chrześcijaństwo, to nie tylko zewnętrzne gesty, czy postawa, którą możemy przyjmować z przymusu, czy dla oka. Chrześcijaństwo, to przede wszystkim urabianie serca w kierunku miłości Boga i bliźniego. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co oddziela go od Boga i bliźnich. Wielki Post, to okazja, żeby nad tym popracować. Może ktoś potrzebuje przebaczenia, odwiedzin, rozmowy, telefonu, czy ludzkiego serdecznego uśmiechu. Więcej modlitwy, więcej Słowa Bożego, więcej Eucharystii i spowiedzi. Podsumowując: rozważajmy miłość Boga i odpowiedzmy na nią dobrym życiem.

Redakcja: Skąd Ksiądz do nas przyjechał?

Ze Świętej Katarzyny, z Gór Świętokrzyskich.

Redakcja: Ile lat już minęło od Księdza święceń? Co najpiękniejszego wydarzyło się przez te lata?

Minęło już 14 lat. Dużo się działo. Rekolekcje oazowe i spotkania z młodzieżą, która swój normalny ludzki rozwój chce kształtować według zasad wiary. Pięknym doświadczeniem kapłaństwa jest prowadzenie ludzi do Boga. Bardzo wyraźnie doświadczyłem tego w sakramencie spowiedzi. Wielką radością było również przygotowywanie dzieci do I Komunii świętej.

Redakcja: Skąd Ksiądz pochodzi? Czy często odwiedza Ksiądz swoje rodzinne strony?

Pochodzę z Wólki Ratajskiej. Wersja dla dociekliwych: Radom, Zwoleń, Lipsko, Ożarów, Annopol, Zaklików, Janów Lubelski i 5 km do mojego domu rodzinnego. Piękne tereny Roztocza Środkowego. Warto zobaczyć. Rodzinne strony odwiedzam średnio 4 razy do roku.

Redakcja: Jak odkrył Ksiądz swoje powołanie?

Pomijając wiele różnych osobistych wydarzeń, był to wewnętrzny imperatyw, który mówił: „Idź tą drogą”. W wyborze pallotynów pomógł mi trzyletni kontakt z powołaniówką i spotkania w Lublinie i Ołtarzewie.

Redakcja: Co lubi Ksiądz robić w wolnym czasie? Jakie jest Księdza hobby?

Coś dla ducha i coś dla ciała. Interesuje mnie historia, szczególnie naszej Ojczyzny. Pomaga zrozumieć to, co się dzieje dzisiaj i przewidywać, co może się wydarzyć, albowiem powiadają: „Historia kołem się toczy”. Lubię: dobry film (najlepiej dramat wojenny), podróże, jazdę rowerem, sporty wodne (kajak…) i poobiednią drzemkę.

Redakcja: Jakie są dla Księdza najpiękniejsze miejsca na świecie? Dokąd lubi Ksiądz podróżować?

Jako zodiakalny Wodnik mam skłonności wodno-bagienne. ;-) Moim ulubionym regionem Polski i świata są Mazury. A pracowałem w Rynie… Nad Jeziorem Ryńskim…

Redakcja: Jakie ma Ksiądz marzenia?

Te duże i te maleńkie. Ksiądz Biskup Edward Dajczak mówił nam w Seminarium: „Jak się skończy 40 lat, to trzeba realizować marzenia albo je zostawić”. Ja skończyłem 40.

Redakcja: Czego wg Księdza obecnie najbardziej potrzebujemy my wszyscy, którzy tworzymy Kościół?

Poczucia więzi z braćmi i siostrami w wierze. Naszym problemem jest dwutorowość życia: wiara – swoim, i codzienność – swoim, torem. Mam takie wrażenie, że jesteśmy Kościołem tylko w czasie Liturgii. Kościół, to Obecność Królestwa Bożego na ziemi wraz z Jego prawem: sprawiedliwości, miłości, pokoju, uczciwości i miłosierdzia. Trzeba nam uwierzyć, że możemy przemieniać ten świat.

Redakcja: Dziękujemy.

Dziękuję.